MNB: közeleg a fordulat a magyar hitelpiacon, egyre optimistábbak a bankok

MNB: közeleg a fordulat a magyar hitelpiacon, egyre optimistábbak a bankok

Tovább lassult a hitelezés a második negyedévben Magyarországon, az év második felében viszont már élénkülésre számítanak a bankok – hangzott el az MNB friss Hitelezési folyamatok kiadványának mai ismertetésén. A vállalati hitelek közel fele támogatott hitel, a lakosság esetében pedig megnőtt a magas állampapírkamatokat kihasználó, arbitrázs célú szabad felhasználású jelzáloghitel-felvételek volumene, miközben az új lakásokra és felújításra felvett hitelek piaca összeomlott. A babaváró hiteleknél akár 60%-os visszaesést is hozhat a kormány szigorítása. Hogy mi vár hosszabb távon a hitelezésre, azzal kiemelten foglalkozunk a Portfolio szeptember 20-ai Future of Finance 2023 konferenciáján, érdemes regisztrálni a rendezvényre!

MNB: egyre kevesebb hitelt veszünk fel, folyamatosan szigorítanak a bankok

MNB: egyre kevesebb hitelt veszünk fel, folyamatosan szigorítanak a bankok

A lakossági és a vállalati hitelek kihelyezése egyaránt csökkent a negyedik negyedévben, az éves hiteldinamika lelassult. Általánosnak mondható a hitelkereslet csökkenése és a bankok szigorítási szándéka az MNB pénteken ismertetett „Hitelezési folyamatok” kiadványa szerint. A vállalati oldalon előre törtek a devizahitelek, a rövid lejáratú hitelek és a támogatott konstrukciók, a lakossági oldalon pedig mind a lakáshitelek, mind az igénybe vett CSOK-támogatások jelentős visszaesése látható.

Rezsiszorongás, lefújt beruházások, bedőlő hitelek: kutya világ jön ránk?

Rezsiszorongás, lefújt beruházások, bedőlő hitelek: kutya világ jön ránk?

Ritkán olyan izgalmas az MNB negyedévente megjelenő Hitelezési felmérése, mint a legújabb, amelynek eredményeit pénteken mutatták be a jegybank szakértői. A bankok az MNB-nek adott válaszaik alapján a hitelkereslet visszaesésére, a hitelezési feltételek szigorítására, a beruházási célú hitelek súlyának csökkenésére és a hitelportfóliójuk minőségének a romlására számítanak. Az egyre sötétebb kilátások mögött nagy arányban az infláció, az emelkedő kamatkörnyezet és legfőképpen az energiaválság áll.

MNB: a támogatott hitelek még megtartották a hitelpiacot az elmúlt hónapokban

MNB: a támogatott hitelek még megtartották a hitelpiacot az elmúlt hónapokban

A második negyedéves hitelezési folyamatokat ellentétes hatások alakították. Kimagasló új hitelkibocsátás valósult meg a negyedév során, melyben a vállalatoknál a Széchenyi Kártya Program GO! konstrukciója, míg a lakossági szegmensben az NHP Zöld Otthon Program játszott szerepet. Ezzel párhuzamosan a hitelintézeti szektor mérlegében lévő hitelportfólió döntő többsége már nem vesz részt a fizetési moratóriumban, ennélfogva az újraindult törlesztések csökkentik a hitelállomány növekedési ütemét. Mindezek eredőjeként a vállalati hiteldinamika 15 százalékot, a lakossági hiteldinamika 11 százalékot tett ki júniusban. Az év második felében azonban visszafogottabb hitelezés valósulhat meg, a bankok várakozásai alapján mind a háztartási-, mind a vállalati szegmensben a hitelfeltételek szigorítása, és ezzel párhuzamosan a hitelkereslet visszaesése várható - közölte a jegybank.

Sehol Európában nem nőtt úgy a lakosság hiteltartozása, mint Magyarországon

Sehol Európában nem nőtt úgy a lakosság hiteltartozása, mint Magyarországon

A háztartások hiteltartozása 15%-kal, a vállalatoké 11%-kal nőtt tavaly Magyarországon, előbbi a törlesztési moratórium nélkül közel 10% lett volna. A lakossági hiteltartozások növekedését tekintve 2021-ben első helyen végeztünk az EU-ban, a vállalatiban pedig a harmadik helyen, de a hitel/GDP mutatónk még messze alatta van az EU-s átlagnak - állapította meg friss Hitelezési folyamatok kiadványában az MNB. Érdekesség, hogy az új lakáshitelek közel egyharmadát már az új lakásra felvett hitelek adják a legfeljebb 2,5%-os kamatozású Zöld Otthon Programnak köszönhetően, és ahogy tegnap mi is írtunk róla, a kamatkörnyezet emelkedése néhány hónap késleltetéssel jelenik meg az új hitelek kamatában.

MNB: még nem emelkedtek meg annyira a hitelkamatok, mint a piaci hozamok

MNB: még nem emelkedtek meg annyira a hitelkamatok, mint a piaci hozamok

Soha nem látott összegben vett fel lakáshitelt a magyar lakosság az elmúlt hónapokban, ma közzétett Hitelezési folyamatok kiadványában a jegybank szakértői összegyűjtötték ennek okait. Megállapították azt is, hogy az év eleje óta fokozatosan emelkedő hosszú hozamok banki kamatokba történő átgyűrűzése egyelőre nem valósult meg teljes egészében.

MNB: kirobbanó formában van a hitelezés, nem várható érdemi banki szigorítás

MNB: kirobbanó formában van a hitelezés, nem várható érdemi banki szigorítás

Nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő hitelnövekedést hozott Magyarországon a 2019-es év, a lakosság nominálisan még soha nem vett fel ennyi hitelt, és érdemi szigorítás a bankok szerint nem is várható egyelőre a hitelfelvételekben – közölte a jegybank a Hitelezési folyamatok kiadványának mai bemutatóján. A babaváró hitelt felvevők 54%-a jövedelme szerint a felső 20%-ba tartozik. Figyelmeztető jel az MNB szerint, hogy több bank is a fogyasztási hitelportfólió minőségének a romlására számít.

Rég látott lakossági és céges roham a magyar bankoknál

Rég látott lakossági és céges roham a magyar bankoknál

A vállalati hitelállomány 14%-kal, a kkv-hitelállomány 12%-kal, a háztartási hitelállomány pedig több mint 7%-kal nőtt 2018-ban Magyarországon. A hitelfeltételek a vállalatok felé enyhültek, a lakosság esetében stagnáltak a tavalyi év utolsó hónapjaiban. A vállalati és a fogyasztási hitelezésben is visszaesett némileg a kereslet, de az idei első félévben ismét új erőre kaphat - közölte az MNB.

10 éve nem művelt ilyet a bankrendszer a magyar gazdasággal

Miközben kirobbanóan nő a hitelezés, úgy tűnik, sikerrel jártak az MNB törekvései a fix kamatozású lakáshitelek olcsóbbá tételére is. Az 1-5 évre fixált kamatozású lakáshitelek átlagos kamatfelára elérte, az 5 éven túl fixáltaké pedig megközelítette a változó kamatozású hitelek éveken keresztül jóval alacsonyabb felárát. A jegybank ma közzétett kiadványából az is kiderült, hogy a bankrendszer immár egyértelműen támogatja a növekedést, utoljára csaknem 10 éve fordult ez elő. Az MNB fő kritikája az, hogy a vállalati hitelezésben túl kevés a hosszú lejáratú, fix kamatozású hitel.

Hitelezés: csupa jó hírrel állt elő az MNB

Nem állt meg az élet a Növekedési Hitelprogram leállása után a hitelpiacon: a vállalati hitelállomány 7%-kal, a kkv-hitelállomány pedig 13%-kal bővült éves összevetésben az év közepéig tranzakciós alapon - mutatja az MNB Hitelezési folyamatok kiadványa. A vállalati hitelfeltételek enyhültek, a lakosságiak lényegében stagnáltak. Jó hír, hogy a bankrendszer már nem húzza vissza a gazdasági növekedést.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Belenyúl a kormány a lakosság hosszú távú megtakarításaiba, itt vannak a részletek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.